Kursy walut NBP 12 sierpnia 2022 Kurs euro, franka szwajcarskiego, dolara, funta i rubla

By zrozumieć dlaczego tak jest, wystarczy spojrzeć na inflację. Gdy z kolejnych zakątków świata dobiegają głosy, że może ona wymykać się spod kontroli, w alpejskiej gospodarce ceny nie rosną nawet w 1-procentowym tempie – tłumaczy analityk Cinkciarz.pl. Obawy związane z niestabilnością dostaw znajdują jednak odzwierciedlenie na rynku walutowym – kurs euro słabnie względem dolara, który po raz pierwszy od 2002 roku jest wart więcej niż waluta Eurolandu. Rosnąca inflacja (w marcu to już 11% według GUS) i niepewna sytuacja polityczna oraz zagrożenie wojną sprawiają, że złoty boryka się z dużym osłabieniem.

Jaka jest najbardziej stabilna waluta?

Walutą, która jest uznawana za zdecydowanie najlepszą do trzymania oszczędności, jest dolar amerykański. Jest on uznawany na całym świecie za jedną z najstabilniejszych walut. Według danych zgromadzonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy udział amerykańskiej waluty w globalnych rezerwach wynosi niespełna 60%.

Prognoza kursu franka na koniec miesiąca 4.82, zmiana w Sierpień -0.21%. Nie sądzę, żeby frank znacząco się wzmacniał, bo większość banków centralnych na świecie teraz zacieśnia politykę pieniężną. Natomiast SNB prowadzi politykę bardziej związaną z patrzeniem na to, jak się zmienia euro. I raczej spodziewałbym się tego, że zmiany kursowe franka szwajcarskiego będą naśladowały zmiany właśnie tokenexus wobec tego kursu. Myślę, że frank będzie kosztował więcej niż 4,50 zł, może bardziej w okolicach 4,70 zł, jeśli już miałbym prognozować – komentuje prof. Krzysztof Piech, ekonomista z Uczelni Łazarskiego. Z powyższych względów, a także z uwagi na wspomniany status waluty rezerwowej i bezpiecznej przystani, pewną ilość amerykańskich pieniędzy warto posiadać tak naprawdę zawsze.

Frank szwajcarski – bezpieczna waluta bardzo stabilnej gospodarki

Jedno jest jednak pewne – od 30 lat frank szwajcarski systematycznie umacnia się względem złotego i nic nie wskazuje na zmianę tej tendencji. Nie jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców spłacających kredyty waloryzowane kursem CHF. Rynek krajowy Kurs EUR/PLN konsolidował się wczoraj wokół poziomu 4,63 oczekując na nowe impulsy, w tym przede wszystkim na wynik grudniowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Co ciekawe zachowanie polskiej waluty kontrastowało z umacniającą się czeską koroną (która w relacji do euro .. Gdyby kurs franka gwałtownie wzrósł, to zmiana byłaby odczuwalna dla kredytobiorców. Na szczęście wielu z nich przygotowuje się na takie okoliczności i kupuje franki w okresach, gdy są one tańsze.

Ucieczka kapitału z Polski jeszcze większe rozmiary przybrała w okresie od połowy 2008 do początku 2009 roku, czyli tuż po pęknięciu bańki na amerykańskim rynku nieruchomości i wybuchu globalnego kryzysu finansowego. Wtedy polski złoty stracił do dolara ponad 70%, natomiast jego straty wobec franka szwajcarskiego sięgnęły 60%. Niektórzy dobrze pamiętają bitcoin to usd live czasy tuż po transformacji gospodarczej z przełomu lat 80’ i 90’ ubiegłego wieku, kiedy w kraju panowała kilkusetprocentowa inflacja. W praktyce oznaczało to, że polski złoty tracił na wartości właściwie z dnia na dzień – jednego dnia bochenek chleba kosztował, powiedzmy, 20 tys. Zł (takie były wówczas ceny), a po miesiącu jego cena rosła do 30 tys.

długoterminowa prognoza kursu franka

Główna para walutowa EUR/USD w najbliższym czasie pozostanie pod dominacją wydarzeń w USA, podkreślają eksperci z ING Banku. Jednocześnie bardziej restrykcyjna polityka monetarna i utrzymujący się… W kolejnych dniach, teraz 11 sierpnia patrząc na parę walutową EUR/PLN ta wygenerowała solidniejsze zejście w ostatnich dniach. Co więcej, raczej powrotu do wzrostów tak łatwo nie będzie, chyba, że… W tym tygodniu na rynku jest dużo optymizmu wniesionego przez dane o inflacji z USA, o których pisałem wczoraj.

Środowy poranek przynosi lekkie osłabienie złotego do euro i dolara

Cena franka szwajcarskiego znów niebezpiecznie zbliża się do 5 zł, dolar i euro kosztujące ok. 4.80 zł notują rekordowe wartości, które wcale nie muszą okazać się epizodyczne. Jak podkreśla mecenas Adrian Goska, każda negatywna sytuacja na rynku walutowym powoduje więcej niepewności i mamy do czynienia z dużo szerszą falą pozwów. Ekspert dodaje, że wzrost raty jest znacznie mniejszym, w krótkim terminie, obciążeniem niż wartość samego salda kapitału. Ono, nawet po piętnastu latach regularnej spłaty, może być wyższe niż w dniu zawierania umowy.

długoterminowa prognoza kursu franka

Tymczasem kurs EUR/USD spadł z 1,21 do 1,13 euro za dolara. Także teraz większość analityków zakłada, że dolar będzie się stopniowo osłabiał względem euro. Kurs EUR/USD, który niedawno wyznaczył dwuletnie minimum na poziomie ok. 1,0760, do końca roku ma się podnieść do 1,13, a więc odrobić straty z pierwszej części roku.

Frankowicze coraz częściej pozywają banki

Udział koron norweskich w światowym handlu jest znikomy, jednak tamtejszy system walutowy uważany jest za jeden z najstabilniejszych i najbardziej płynnych na świecie. Duża w tym zasługa ogromnych przychodów ze sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego, dzięki którym norweski rząd nie ma najmniejszych problemów z obsługą swojego zadłużenia, a lokalne banki wręcz narzekają na nadmiar gotówki. Może więc zaistnieć sytuacja, gdy w ciągu dnia oferta jednego banku zmieni się z najkorzystniejszej na najbardziej niekorzystną. Źródłem danych o kursach kupna i sprzedaży walut obcych w gotówce są oficjalne strony internetowe.

Jak kupować franki szwajcarskie?

Najlepszym sposobem na wymianę złotówek na franka szwajcarskiego są kantory internetowe. Nie dość, że nie musimy wychodzić z domu z dużą ilością pieniędzy, to cały proces wymiany odbywa się za pośrednictwem wybranej przez użytkownika platformy. Dodatkowo portale wymiany walut doskonale zabezpieczają każdą transakcję.

Szwajcarzy zamiast tego, obok skrajnie niskich stóp procentowych (minus 0,75 proc.), prowadzą na międzynarodowym rynku interwencje walutowe. Mają one z zasady osłabiać franka, by poprawiać konkurencyjność eksportu i łagodzić zagrożenie deflacją. Tarapaty euro zakorzenione są w przekonaniu, że Europejski Bank Centralny jeszcze długo prowadzić będzie skrajnie łagodną politykę. Zostało ono ugruntowane po zmianie strategii EBC i przejściu na 2-procentowy cel inflacyjny z symetrycznym odchyleniem.

Skończy się tanie latanie. Ceny biletów lotniczych w Europie „poszybują”

Zdecydowana większość rynkowych analityków nie wierzy w utrzymanie wysokich notowań franka szwajcarskiego. Bezpiecznych przystani w marcu frank na moment zrównał się ceną z euro. Lecz niemal wszystkie aktualne prognozy w bazie Bloomberga zakładają, że kurs EUR/CHF odskoczy od parytetu.

W co zainwestować 100 tys zł?

  • Konta oszczędnościowe i lokaty.
  • Obligacje Skarbu Państwa.
  • Złoto – opcja głównie dla długoterminowych inwestorów.
  • Kupno nieruchomości.
  • Wiele produktów, różne preferencje.

Opierają się one na statystykach i osobistych doświadczeniach autora. Treści zawarte w każdym z materiałów nie muszą odzwierciedlać poglądów i opinii Redakcji. Autorzy/Agencje biorą pełną odpowiedzialność cywilno-prawną za treści i materiały wykorzystane w artykułach. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności w przypadku skierowania do niego przez inne podmioty roszczeń związanych z opublikowaniem zdjęć lub osobistego wizerunku.

Waluty pod presją banków centralnych. Prognozy dla dolara, euro i franka szwajcarskiego

Jeśli już zdecydujesz się na konkretny pieniądz, np. Dolary, prawdopodobnie staniesz przed dylematem, jak wejść w ich posiadanie. Problem nie występuje, gdy uzyskujesz dochody w amerykańskiej walucie (bo np. pracujesz dla firmy z USA). Warto przypomnieć, że euro ma aż 57% udział w koszyku walut wchodzących w skład indeksu dolara. Oznacza to, że nabywając walutę europejską niejako zakładasz jednocześnie osłabienie amerykańskiej. Ponieważ trudno jest przewidzieć, czy to się rzeczywiście wydarzy, dla wielu osób rozsądne będzie przechowywanie oszczędności w obydwu walutach.

I nie, to nie jest tylko problem osób, które chcą teraz pojechać na urlop za granicę. Przez zaskakującą decyzję Narodowego Banku Szwajcarii o podwyżce stóp procentowych frankowiczom za moment wzrosną raty. Ale mimo że stracą na osłabieniu złotego, to i tak są w komfortowej sytuacji wobec złotówkowiczów. Bezpieczna przystań dla inwestorów i również wielka niewiadoma dla osób posiadających kredyt w helweckiej walucie. Obecnie para CHF/PLN jest na poziomie 4,9 zł, pytanie czy przebija rekord z początku marca br. Jak na razie Szwajcarski Bank Narodowy, podobnie jak EBC, zdecydował się na jedną podwyżkę stóp procentowych o 50 pb.

Czy sposobem na ochronę oszczędności może być przewalutowanie? W stosunku do euro złoty notuje minima niewidziane od 12 lat Frank szwajcarski nie był tak drogi od 6 lat. Nie bez znaczenia jest też niestabilność na światowych rynkach i niepewna sytuacja gospodarcza – w takich realiach inwestorzy zawsze poszukują bezpiecznej przystani, a frank jawi się wręcz jako jej modelowy przykład. Helwecka waluta zawsze się wzmacnia, gdy świat pogrąża się w kryzysie i trudno spodziewać się, że tym razem będzie inaczej. Jak wyliczyć roszczenie kredyt we frankach – kalkulator dla frankowiczów.

Wysokich pułapów kursu CHF/PLN nie tłumaczy wyłącznie gorszy okres złotego. Szczególnie wyraźnie widać to w notowaniach EUR/CHF. W marcu kurs tej pary walutowej zbliżał się do poziomu 1,12, ale później forex prognozy obrał spadkową trajektorię. W efekcie kurs zniżkuje w kierunku 1,07 i osiąga najniższe poziomy od listopada ubiegłego roku. Dzieje się tak po pierwsze dlatego, że złoty wypadł z łask inwestorów.

Leave a Reply

Shop By Department